Dobromysl obecná nať

Herba origani vulgaris

Dobromysl nebo-li oregáno se používá jako koření podporující trávení zejména vhodné při žaludeční nevůli a nechutenství. Je také dobrým regulátorem stolice, zvlášť při průjmech. Zevně se dobromysl používá na obklady a sílící koupele, k přípravě kloktadel užívaných při krčních onemocněních a zánětech dásní, při onemocnění dutiny ústní a horních cest dýchacích, k přípravě obkladů na špatně se hojící rány a při zánětlivém zduření žláz (místních uzlin). Při kašli a rýmě příznivě působí inhalované páry.
Dobromysl působí také protikřečově, hodí se na doplnění hořčíkové terapie při křečovitých stavech, včetně epilepsie. Prohlubuje sílu srdečního stahu a zlepšuje periferní i srdeční prokrvení, takže je vhodná jako pomocný prostředek při angíně pectoris i při srdeční ischémii.
Jak název této byliny napovídá, při delším pravidelném podávání působí dobromysl jako antidepresivum a zlepšuje náladu. Podporuje trávení a příznivě ovlivňuje enzymatickou činnost slinivky.
Dobromysl můžeme použít při přípravě těstovin, pizzy, pečeného masa a k ochucení octa a oleje.

Dávkování

Je známá svou léčbou žlučníkových potíží a zároveň podporuje vykašlávání, pokud podáváme 1 kávovou lžičku na šálek nálevu a pijeme 2x denně.

Kde koupit?

V kvalitních zelených lékárnách nebo on-line na ProdejBylin.cz.

 
 
(c) MediWeb s.r.o. 2011