Andělika čínská kořen

Radix angelicae chinensis

Andělika čínská bývá někdy označována za ženský žen-šen pro své výborné účinky při ženských obtížích jako jsou nepravidelná, nedostatečná či příliš silná menstruace. Používá se pro zmírnění příznaků premenstruačního syndromu. Obsahuje fytoestrogeny, které napomáhají obnově hormonální rovnováhy organismu (jejich účinky se podobají účinkům ženských pohlavních hormonů estrogenů). Andělika čínská pomáhá v období menopauzy, kdy dochází k úbytku tohoto pohlavního hormonu. Odstraňuje návaly horka, pomáhá proti vysušení poševní sliznice, omezuje rozvoj poševní kvasinkové infekce a působí proti dalším klimakterickým příznakům. Předchází rozvoji osteoporózy, jejíž zvýšený výskyt bývá spojován s menopauzou. U žen po menopauze působí proti rozvoji nádorových a srdečně-cévních chorob.
Má vliv na velikost poprsí, usnadňuje porod, pomáhá vypudit zbytky placenty po porodu. Andělika čínská se používá i k posílení krevního oběhu, proti vysokému krevnímu tlaku, proti zácpě, cukrovce, anemii, onemocnění ledvin, plicním chorobám a pro celkové posílení lymfatického systému. Upravuje bolestivé křeče trávícího ústrojí. Užívá se při potížích se zažíváním, při nechutenství. Má zklidňující účinky, pomáhá při předrážděnosti, nespavosti a úzkosti. Andělika stimuluje tvorbu a aktivitu bílých krvinek a podporuje tvorbu gama-interferonu, čímž posiluje imunitní systém.
Angeliku čínskou nesmí užívat pacienti, kteří mají potíže se srážlivostí krve a užívají warfarin!

Dávkování

Anděliku čínskou užíváme jako odvar z 1,5 až 2 gramů drogy, který pijeme 1x - 2x denně. Při nervových chorobách či vyčerpání můžeme použít lihovou tinkturu.

Kde koupit?

V kvalitních zelených lékárnách nebo on-line na ProdejBylin.cz.

 
 
(c) MediWeb s.r.o. 2011